Erdek

1950’li yıllardan günümüze dek Türkiye’de turizm anlayışının oluşumunda ve gelişmesinde büyük payı olan Erdek’imiz, plajları ve butik otelleri ile ülkemizin en güzel noktalarından biri konumundadır. 12 km. uzunluğunda olan sahil bölgesinde resort hotel tesisimiz dahil birçok kamp, motel, otel ve dinlenme tesisleri mevcuttur.

Erdek’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bursa Üzerinden Erdek’e Nasıl Gidilir?

İstanbul, Bursa – Balıkesir – Bandırma – Erdek yol güzergahı yaklaşık olarak 373 km dir. Özel aracınızla gelmeyi seçerseniz eğer İstanbul’dan 243 km (yaklaşık 2, 2,5 saat) gidilmesinin ardından Bursa’ya, Bursa’dan 108 km sonra Bandırma’ya, Bandırma’dan sonra da 20 km gittiğinizde Erdek’e varmış oluyorsunuz.

İstanbul Bandırma Üzerinden Erdek’e Feribotla Nasıl Gidilir?

Erdek’e varabilmek için ilk önce Bandırma’ya ulaşmalısınız. İstanbul Yenikapı’dan, Bandırma’ya hareket eden feribotlarla 1 saat 45 dakika içinde ilçede olabilirsiniz. 22 km olan Bandırma – Erdek arası özel aracınızla veya dolmuşlarla 15 dakika sürüyor.

Ankara – Bursa Üzerinden Erdek’e Nasıl Gidilir?

Ankara – Erdek arası yaklaşık olarak 510 km. Kapıdağ Yarımadası’nın sahil yolu da gidiş güzergahı olarak kullanılabilir. Bu yol üzerinde çokça viraj ve iniş çıkış bulunuyor ancak yolun etkileyici manzaralarla kaplı olması sebebiyle tercih edilebilir.

İzmir’den Erdek’e Nasıl Gidilir?

İzmir Erdek arası yaklaşık olarak 294 km. İzmir ve Bandırma arası ise 280 km. Bandırma’ya ulaşmanızın ardından şehir merkezi tarafına gitmeden Erdek istikametine doğru yol alarak 18 km’lik yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuğun ardından Erdek’e ulaşabilirsiniz. Eğer Erdek’e gelmeden önce kamplar istikametine doğru gidecekseniz Düzler Köyü bitimindeki kavşaktan gideceğiniz yolun seçimini yapabilirsiniz.

Erdek-Bandırma Arası Ulaşım

Erdek-Bandırma aras ıyaz ve kış dönemlerinde sürekli olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Erdek otobüsleri Bandırma otogarından hareket etmektedir. Aynı şekilde İstanbul’dan gelen yolcular ise Erdek otobüslerine Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin karşısında bulunan otobüs duraklarından binebilirler. Yaz dönemi için 30 dakikalık aralıklarla otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Erdek kara yolu ile kullanarak Bandırma’ya 22 km, Balıkesir’e 118 km, Bursa’ya 117 km, İstanbul’a 334 km, Ankara’ya 507 km, Çanakkale’ye 181 km, İzmir’e 319 km mesafededir.

Erdek’e Çanakkale, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerden Bandırma bağlantılı olarak ulaşılmaktadır.

Erdek’te Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

Bandırma – Erdek yolunda, Erdek girişinde Kyzikos Antik Harabeleri bulunuyor. Geçmiş zamanda oldukça büyük bir uygarlık olan Kyzikos harabelerinin bugün oldukça kötü bir görünümü var. Medeniyetin kalıntılarının oldukça büyük bir bölümünün toprak altında olduğu sanılmakta. Şehir bölgesinde de yer yer antik bulgulara rastlanabiliyor. Harabelerin 10 dakikalık yürüyüş mesafesi uzağında ise Hadrianus Tapınağı görülüyor. Tapınağın bugün sadece duvarları ayakta kalmış durumda..

Erdek’in biraz daha güney doğusunda bulunan Seyitgazi Tepesi’nde de bazı antik kalıntılar görülmekte. Bu kalıntılardan biri de Erdek Kalesi. Yükselti ve engebenin hayli fazla olduğu bir yere yapılmış olan kale bugün itibariyle yıkıntı bir görünümde. Ayrıca Seyitgazi Tepesi’nde de, misafirlerin ve civar köylerden gelenlerin adaklarını yerine getirip, dilek tuttukları bir mağara bulunuyor. Bunların dışında, aynı çevrede başka mağaralarla da karşılaşmak mümkün.

Tarihte Rumların dini merkezi olarak kullanılan Kirazlı Manastırı uzun süredir terk edilmiş vaziyettedir. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Zeytinli Adasın’da, M.S.500’lerde inşa edildiği düşünülen Meryem Ana Kilisesi bulunur. Meryem Ana Kilisesi ve vaftiz havuzu ile daha birçok Bizans İmparatorluğu’nun yapıtının yer aldığı adanın Türkiye’nin ilk ada müzesi durumuna getirilecek.

Şehir Surları: Aşağı Yapıcı yolundan köy yakınında bulunan Demirkapı bölgesine gidildiği takdirde bazı sur kalıntıları görülebilmekte. Bu bulgular Erdek Körfezi’ne kadar uzanıyor.

Kaleler: Seyitgazi Tepesi’nde sekiz adet kale mevcut. Aynı zamanda 5 km kuzeyinde de Muhla Kalesi bulunuyor.

Erdek bölgesindeki çoğu noktaya şehir içi ulaşım seçenekleriyle ulaşılabiliyor olsa da tüm noktaları görebilmek için özel araçla gelmek avantaj sağlayan bir detay. 

Erdek’te yapılacak aktiviteler arasında Kapıdağ şelale turları ve tekne turları yer almaktadır. Tekne turları ile adalar gezileri yapabilirsiniz. Avşa Adası, Marmara Adası ve Balıklı Adası Erdek’e geldiğinizde günübirlik gezilecek yerlerdir.

Login Form
Register Form